WOW Sanal Salgın Pandemi

WOW Corrupted Blood Incident

Bunu Duymuşmuydunuz? Dünyanın içinde bulunduğu durum bize bu dijital salgını hatırlattı. Dünyanın en popüler mmorpg oyunları arasında olan World of Warcraft'ta 13 Eylül 2005 yılında oyunda oluşan bir bug yüzünden sanal bir salgın oldu...

O yıllarda World of Warcraft oynamış olanlardansanız bu salgını görmüş olabilirsiniz. Çünkü 2005 yılı, kısaca WoW olarak bilinen bu oyunun tarihindeki en sıra dışı olaylardan birine tanıklık etti; Bozuk Kan Salgını (Corrupted Blood) isimli bir salgın, milyonlarca oyuncuyu etkiledi ve ölmelerine neden oldu.

Hakkar ve Bozuk Kan (Corrupted Blood) Salgını

13 Eylül 2005'te başlayan ölümcül dijital salgın, aslında isteyerek konmuş bir özellik değildi. Küçük bir dikkatsizlikten oluşan bug'du. Oyun geliştiricileri, yeni bir boss tasarladılar. Hakkar The Soulflayer adı verilen bu boss dungeon'daki oyunculara Bozuk Kan (Corrupted Blood) adlı bir debuff atıyordu. Bu debuff, bir yandan oyuncuların canını azaltırken, bir yandan da etraftaki diğer oyunculara bulaşabiliyordu. Hastalık, aynı zamanda oyuncuların petlerine de bulaşabiliyordu.

Normalde geliştiriciler, bu debuff etkilerinin kısa süreli ve sadece Hakkar'ın bulunduğu Zul'Gurub isimli dungeonda kalmasını istemişlerdi. Bu nedenle dungeon'dan çıktığınızda debuff siliniyordu. Ama oluşan bug ile pet'lerden bu debuff'un silinmesi unutuldu ve bug, dungeonda ki oyuncuların, hastalığı kaptıktan sonra şehre geri ışınlanmaları halinde petlerin debufflu kalmalarına neden oldu. böylece debuff'lu petler diğer oyunculara da hastalığı bulaştırdılar. İşte bu, felaketi doğurdu.

Kimse sıfır numaralı hastanın, yani bu hastalığa ilk yakalanan kişinin kim olduğunu bilmiyor. Ancak bu salgına yakalanan bir oyuncu şehre geri döndüğünde peti hastalığı diğer oyunculara ve diğer oyuncularda başka oyunculara bulaştırdı ve şehir, kısa bir süre içinde ölümün en fenasıyla tanıştı. Sokaklarda oyuncular kısa sürede ölüyor, kemikler şehrin her yanında birikiyordu. Öldükten sonra canlananlar kısa bir süre sonra tekrar debuffa yakalanıyorlardı sunucuyu kısa sürede panik havası sardı.

Bozuk Kan Salgını! Oyuncular kısa sürede bir şeylerin ters gittiğini anladılar. Birbirlerini şehirlere gitmemek konusunda uyarmaya ve şehir dışı alanlarda kalmaya özen göstermeye başladılar. Adeta kendi kendine karantina sistemleri geliştirdiler. Birçoğu panik halinde kaçıştı ve diğer şehirlere de salgının ulaşmasına neden oldu. Böylece hastalık, kısa sürede server çapında bir salgına, yani pandemiye dönüştü. Şehirlerde yaşayan hiçbir karakter kalmadı.

Oyun geliştiricileri de neredeyse hemen sorunun farkına varmışlardı; ancak ne yapacaklarını bilemiyorlardı. Bir çok quickfix yapıldı ve bunlar hızlıca yayına alındı; ancak hiçbiri sorunu ortadan kaldırmak için yeterli değildi. Sorunun tamamen çözülmesi tam 25 gün sürdü ve 8 Ekim 2005'te petlerin debuff'a yakalanmasını engelleyen bir güncellemeyle son buldu!

Facebook'ta Paylaş (379) Beğen Twitter'da Paylaş


Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol! Yorum yapmak için giriş yapın.

SouLSociety